Rozvodový remeň je základnou súčasťou motora, ktorá pohybuje celým prevodovým ústrojenstvom. V podstate sa prostredníctvom tejto časti prenáša otáčanie generované motorom na kolesá. Tu je 5 príznakov, že sa váš rozvodový remeň chystá zlyhať, a čo robiť, keď sa tak stane.
Pri poruche počas jazdy môže dôjsť k vážnemu poškodeniu dieselových aj benzínových vozidiel. Preto je dôležité poznať 5 príznakov, že váš rozvodový remeň čoskoro zlyhá.
5 príznakov, že sa váš rozvodový remeň čoskoro pokazí
Aby ste sa vyhli prasknutiu rozvodového remeňa, vodiči musia venovať pozornosť určitým signálom, ktoré vozidlo vysiela.
Tu je 5 príznakov, že sa rozvodový remeň čoskoro pretrhne:
Ak už rozvodový remeň zlyhal, motor bude pracovať na voľnobeh. A keď zaradíte rýchlostný stupeň, nič sa nedeje. Pretože otáčky generované motorom sa nemôžu preniesť na kolesá. Aby sa tomu predišlo, rozvodový remeň by sa mala kontrolovať aj pri každom servise. Časom sa na remeni objavia trhliny alebo dokonca praskliny. Ale aj keď sa tieto známky opotrebovania neobjavia, rozvodovú súpravu, ktorej súčasťou je rozvodový remeň, je potrebné po určitom počte kilometrov vymeniť.
Po koľkých kilometroch by sa mal vymeniť rozvodový remeň?
Rozvodový remeň je zvyčajne potrebné vymeniť približne po 60 000 kilometroch. V niektorých prípadoch však môžete najazdiť 100 000 až 200 000 kilometrov bez jeho výmeny.
Závisí to od kvality materiálu, štýlu jazdy a prevádzkových podmienok.
„Tí, ktorí jazdia agresívnejšie, vyvíjajú väčší tlak na remeň a voľnobežky. Čo znamená, že opotrebovanie bude rýchlejšie. Rozvodový remeň vo všeobecnosti vydrží od 60 000 do 120 000 kilometrov. Môže sa však pretrhnúť aj po 30 000 až 40 000 kilometroch. Preto by sa mal rozvodový remeň kontrolovať každých 10 000 až 20 000 kilometrov“.
Čo máte robiť, ak sa vám pretrhne rozvodový remeň?
Ak máte smolu a rozvodový remeň sa vám počas jazdy pretrhne, škody na vašom vozidle môžu byť značné.
„Keď sa preruší rozvodový remeň, ventily vo vnútri motora sa zaseknú. Zasiahnu ich piesty a buď sa zlomí piest, ojnice, kľuková skriňa alebo olejová vaňa. V podstate dôjde k úplnému zlyhaniu motora“.
Rovnaké problémy môžu nastať, keď sa pretrhne rozvodová reťaz. Lenže tá môže spôsobiť poškodenie aj mimo motora. Kovové kúsky reťaze sa rozletia v rýchlosti na všetky strany. A to môže poškodiť všetky komponenty, na ktoré narazí.
Bohužiaľ, po pretrhnutí rozvodového remeňa už nemôžete urobiť nič, aby ste zabránili väčším škodám. Namiesto toho môžete škody obmedziť.
„Všetko závisí od šťastia a od toho, ako silno bol stlačený plyn, keď sa rozvodový remeň pretrhol. Ak máte šťastie, jediné, s čím môžete vyviaznuť, sú dva alebo tri ohnuté ventily alebo niekoľko poškodených piestov. Ak chcete obmedziť škody, musíte motor okamžite zastaviť. Bohužiaľ, to je všetko, čo môžete urobiť, aby ste obmedzili škody“.
Najbezpečnejšie je teda vykonať kontrolu pri výmene oleja a filtrov. Takto zistíte, či sa remeň nebezpečne opotrebúva, a môžete ho vymeniť skôr, ako zlyhá.
Zdroj: Redakcia Auto trendy.
Rozmýšľate nad servisom auta? Objednajte sa k nám do servisu