Pravidelne počas prvých studených jesenných dní sa mi stáva, že mi na aute zasvieti kontrolka tlaku pneumatík. Možno sa to stalo aj vám. Aký je dôvod?
Deje sa to pravidelne, každý rok v tomto období. Prídu prvé studené noci a v aute, či už mojom osobnom, alebo testovacom (dokonca bez ohľadu na značku), sa zvykne rozsvietiť kontrolka tlaku pneumatík. Pred týždňom sa táto situácia opakovala a ja som bol zvedavý na to, čo a prečo sa vlastne s pneumatikami deje.
Prečo sa rozsvieti kontrolka tlaku pneumatík?
Odpoveď je jasná – podliehajú fyzikálnym zákonom, tak, ako všetko okolo nás. Ako uvádza server Consumer Reports, vodičom sa na jeseň bežne stáva, že sa im z ničoho nič rozsvietia kontrolky tlaku v pneumatikách. Môžu za to veľké teplotné rozdiely. Cez deň sa teploty na niektorých miestach vedia prehupnúť cez 20 °C a v noci zasa klesnúť k 0 °C.
Samotní výrobcovia pneumatík, medzi nimi napríklad Firestone či Goodyear, uvádzajú, že na každých 6 °C poklesu teploty vzduchu môžu pneumatiky stratiť 1 PSI tlaku, v prepočte približne 0,07 atmosféry. Pri poklese o 18 °C teda tlak vzduchu v kolese môže za noc bez problémov klesnúť aj o viac než 0,2 atmosféry, čo citlivé senzory môžu vyhodnotiť ako potenciálny problém, najmä v prípade, že ste už dávnejšie nekontrolovali tlak v pneumatikách a má hraničnú hodnotu.
Riešenie je jednoduché – server Unitedtires odporúča v každom prípade skontrolovať tlak pneumatík manuálne a v prípade potreby ich nahustiť na požadované hodnoty. Cez zimu je totiž ich optimálny tlak rovnako dôležitý, ako cez leto, ak nie ešte dôležitejší. Podhustené pneumatiky sa rýchlejšie ničia, majú negatívny vplyv na spotrebu a vozidlu na mokrej či zasneženej vozovke neposkytujú optimálny grip, čo môže viesť k nebezpečným situáciám.
Jednoduché vysvetlenie: Toto sa deje s pneumatikami počas jesene
Tlak v pneumatikách ovplyvňuje aj vonkajšia teplota. Cez leto je vyšší, pretože molekuly vzduchu sú teplejšie, majú viac energie a viac kmitajú, teda viac pôsobia na steny pneumatiky.
Tlak v pneumatikách ovplyvňuje aj vonkajšia teplota. Cez zimu je nižší, pretože molekuly vzduchu sú chladnejšie a menej kmitajú, teda menej pôsobia na steny pneumatiky.
Prečo je dôležité kontrolovať tlak v pneumatikách?
PREHUSTENIE
Pri zvýšenej hodnote tlaku v pneumatikách sa zmenšuje kontaktná plocha dezénu s vozovkou, čo ovplyvňuje priľnavosť. Auto je tak horšie ovládateľné a citeľne tvrdšie či uskákané. Asfaltu sa dotýka iba stredná časť pneumatiky a bočné časti vôbec, čo sa prejaví nerovnomerným opotrebením.
Potrebné informácie o tlaku pneumatík môžete získať zo štítku pri šoférových dverách.
PODHUSTENIE
Ak je tlak v pneumatikách nižší ako je žiadúce, nazývame to podhustením. Plocha ktorá sa dotýka asfaltu sa zväčšuje a zväčšuje sa tak tým aj valivý odpor. V jednoduchosti povedané, auto musí na pohyb vynaložiť viac sily a tak sa zvyšuje aj spotreba paliva, predovšetkým pri vyšších rýchlostiach a taktiež aj opotrebenie plochy dezénu.
Pri jazde si môžete všimnúť, že auto sa správa nestabilne, najmä pri zatáčaní do zákrut môžete nadobudnúť pocit, ako by ste po vozovke plávali. V prípade že je hodnota tlaku už hranične nízka, môžete pri manévroch pneumatiku dokonca vyzuť z disku.
Zdroj: autobild.pluska.sk /Filip Kadlečík – vedúci redakčného tímu pre online/