Certifikovaný autoservis a správa firemných vozidiel
Rastislavova 2, Lužianky, 951 41 Nitra
info@cars-service.sk
Kontakt

CARS SERVICE

Technické okienko | Ako sa správne starať o autobatériu v zime?
10. novembra 2022

Pri nízkych vonkajších teplotách autobatéria stráca energiu. V zime zároveň motor potrebuje viac energie na naštartovanie. Ako sa teda správne postarať o autobatériu v zime a predísť tak nepríjemnostiam?
 
Problémy s autobatériou sa najčastejšie vyskytujú po piatich až šiestich rokoch. Najmä nízke teploty v zime predstavujú vysoké riziko. V dnešnom článku sa preto pozrieme, ako môžete cielenou starostlivosťou dopomôcť, aby vám autobatéria vydržala čo najdlhšie.
 

Prečo práve zima?

Zima predstavuje pre autobatériu špeciálnu výzvu: vplyvom chladu stráca kapacitu. Ak teplota klesne pod desať stupňov, batéria stratí približne tretinu výkonu. Pri mínus dvadsiatich stupňoch je k dispozícii len polovica kapacity batérie. Okrem toho motor pri nízkych teplotách vyžaduje od batérie viac: motorový olej je v chladnom počasí veľmi viskózny – pri mínus dvadsiatich stupňoch sa spotreba energie pri štartovaní motora zdvojnásobí. Studené motory preto často pri teplotách pod nulou štartujú len veľmi neochotne. Ak navyše jazdíte len na krátke vzdialenosti, problémy sa vám zrejme nevyhnú: ak denne cestujete len pár kilometrov do práce a navyše máte počas celej jazdy zapnuté komfortné prvky výbavy, ako výhrev okna či sedačiek, alternátor nemá dostatok času na to, aby batériu dokázal nabiť na maximum jej kapacity. V takom prípade je porucha nevyhnutná.
 

Čo robiť?

Aby vaša autobatéria zostala fit aj v zime, mali by ste prijať niekoľko preventívnych opatrení. Pretože vyhlásenie, že moderné batérie sú „bezúdržbové“, neznamená, že batéria nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Bezúdržbovosť jednoducho znamená, že do batérie nemusíte dolievať destilovanú vodu.
 

    • Vyhnite sa krátkym jazdám: Jazdite čo najmenej alebo vôbec nejazdite na krátke vzdialenosti. Ak je to nevyhnutné, sledujte napätie a pravidelne pripájajte autobatériu k nabíjačke na dobíjanie.

 

    • Obmedzte používanie prvkov výbavy: Používajte čo najmenej spotrebičov, najmä pri krátkych trasách. Funkcie s mimoriadne vysokou spotrebou, ako sú vyhrievanie sedadiel alebo vonkajších spätných zrkadiel, používajte len tak dlho, ako je to absolútne nevyhnutné. To isté platí aj pre autokamery.

 

    • Udržujte batériu v čistote: Dôležitým bodom starostlivosti o batériu je čistota. Cez vlhké nečistoty strácate malú časť energie, čím sa autobatéria časom vybíja. Preto je potrebné pravidelne kontrolovať, či sú kontakty čisté.

 

    • Kontrolujte napätie: V ideálnom prípade by napätie autobatérie malo byť nad hodnotou 12,6 V. Ak napätie klesne pod túto hodnotu, môže dôjsť k poškodeniu batérie, preto je dôležité napätie pravidelne kontrolovať a v prípade potreby dobiť autobatériu pomocou nabíjačky. Aj odpojená batéria sa časom vybíja a treba ju pravidelne kontrolovať a nabíjať.

 

  • Udržujte batériu v teple: Ak to so starostlivosťou o autobatériu myslíte vážne, môžete si zaobstarať termoizolačnú ochranu, ktorá ju v zime bude udržiavať v teple. Je však veľmi dôležité kryt na jar opäť odstrániť, inak hrozí jej prehriatie.

Zdroj: Redakcia Auto Bild

Rozmýšľate nad servisom auta? Objednajte sa k nám do servisu