Certifikovaný autoservis a správa firemných vozidiel
Rastislavova 2, Lužianky, 951 41 Nitra
info@cars-service.sk
Kontakt

CARS SERVICE

Za nesprávny symbol na pneumatikách hrozí pokuta, zmena začne už od 10/2024
8. januára 2024
  • Zmena pravidiel sa môže dotknúť tých, ktorí stále pneumatiky nevymenili a majú tie so starým symbolom
  • Označenie M+S nie je právne záväzné

Od októbra 2024 sa menia pravidlá pre zimné pneumatiky. Ak ešte nemáš pneumatiky s označením snehovej vločky, môžeš mať veľký problém.

Ako informuje portál Topspeed.sk, staré označenie M+S už stačiť nebude. Máš ešte necelý rok na to, aby si si zaobstaral nové pneumatiky, ak tie tvoje súčasné nespĺňajú nové požiadavky.

 

Bez zimných pneumatík šetri na pokutu

Tento rok sme už niekoľkokrát pocítili, aké dôležité je mať zimné pneumatiky na aute, obzvlášť počas chladného a mrazivého počasia.

Väčšinou je dobrý nápad nechať si zimné pneumatiky na aute aspoň do apríla. Už teraz by si mal ale začať premýšľať nad novými pravidlami, ktoré nadobudnú platnosť budúci rok v októbri. Vo veľkom ovplyvnia množstvo motoristov.

Ak nedodržíš pravidlá a nepoužiješ správne zimné pneumatiky, môžu ti udeliť pokutu. Iba za jazdu bez zimných pneumatík môžeš na Slovensku dostať podľa platného sadzobníka pokutu až do výšky 40 eur.

 

Ako majú vyzerať symboly na zimných pneumatikách?

„Zimné pneumatiky spoznáte podľa špeciálneho označenia na bočnici. Doteraz ako označenie zimných pneumatík postačovalo známe označenie M+S. Symbol snehovej vločky (3PMSF) je povinný pre zimné alebo celoročné pneumatiky vyrobené od 1. januára 2018,“ uvádza spoločnosť Continental.

„V prechodnom období do 30. septembra 2024 budú pneumatiky M+S postačovať,“dodala spoločnosť Continental.

Ak ťa zaujíma, čo znamená skratka 3PMSF, ide o anglickú skratku, ktorá znamená „Three Peak Mountain Snow Flake“. V slovenčine to znamená tri horské (alpské) vrcholy so snehovou vločkou.

Keď si kupuješ nové pneumatiky od overených predajcov, nemáš sa čoho obávať. Ale ak máš ešte staršie pneumatiky bez alpského symbolu so snehovou vločkou, mohol by si mať problém.

V takomto prípade sa oplatí investovať do nových pneumatík, a tak sa pripraviť na obdobie, keď už pneumatiky so značkou „M+S“ bez snehovej vločky od októbra 2024 nebudú stačiť.

 

Pozor na životnosť pneumatík

Každý skúsený vodič rozumie, že pneumatiky patria medzi najdôležitejšie bezpečnostné prvky na aute. Avšak mnohí vodiči často neprikladajú ich významu dostatočnú vážnosť, a to až do momentu, keď ich pneumatiky zlyhajú v kritickej situácii.

Ako sme ťa informovali, je dôležité vedieť, kedy vymeniť staré pneumatiky za nové. Aj keď na veku nezáleží, na technickom stave áno. Ak nie je vyhovujúci, policajt môže zadržať doklady od vozidla. V tomto prípade by ťa tak už neminula ani poriadne mastná pokuta.

Presný termín, kedy treba staré pneumatiky vymeniť za nové, neexistuje. Závisí to však od mnohých faktorov. Celkový stav ovplyvňuje konštrukcia pneumatík, ale napríklad aj osobitný štýl jazdy každého vodiča.

Pri osobných autách sa celková životnosť pneumatík pohybuje okolo 5 rokov.

Postupne sa však pneumatiky opotrebovávajú zvnútra aj zvonku, aj keď si majiteľ vozidla zjavné poškodenia nemusí na povrchu všimnúť. Práve preto je výmena po spomínaných 5 rokoch od výroby bezpečnejšia.

Okrem toho sa môže majiteľ vozidla riadiť napríklad aj počtom najazdených kilometrov. Výmena pneumatík sa v tomto prípade odporúča po približne 50 000 kilometroch.

Životnosť pneumatík sa môže líšiť v závislosti od rôznych okolností. To zahŕňa počasie a typ cesty, po ktorej sa s autom pravidelne jazdí.

Zákon o cestnej premávke číslo 8/2009, Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke číslo 106/2018 a Vyhláška číslo 134/2018 nešpecifikujú konkrétny maximálny vek pneumatík, ktorý by bol právne vyžadovaný.

Ale existujú aj iné pravidlá, ktoré musíš dodržiavať. Medzi ne patria minimálne požiadavky na hĺbku dezénu pneumatík, ako napríklad 1 mm pre vozidlá kategórie L1e, minimálne 1,6 mm pre letné pneumatiky a aspoň 3,0 mm pre zimné pneumatiky na vozidlách kategórie M a N. Tieto detaily podrobne vysvetľuje paragraf 14 v príslušnej vyhláške.

 

Zdroje: Topspeed.sk, Archív SIU, slov-lex.sk, Startitup
Rozmýšľate nad servisom auta? Objednajte sa k nám do servisu